פטריה וגינאלית - תרופות סבתא

אתן מורחות את המשחה וזה נעלם עד לפעם הבאה. זה לא באמת עוזב, ואתן מתחילות לחשוב שאולי זה ילווה אתכן לכל החיים. אם הגעתן לשלב בו התחלתן לחפש פתרונות אחרים או אם אתן מלכתחילה מבינות שמשחות וטיפול חיצוני בלבד לא יפתרו את הבעיה ואתן מחפשות מענה טבעי, הגעתן למקום הנכון.

 

טיפול בפטרייה הוא תהליך הדורש התמדה נחישות וסבלנות. פטרייה יכולה להיות עקשנית מאוד, ככל שהבעיה חוזרת על עצמה יותר כך משך הטיפול מתארך. לא פשוט אבל זה משתלם!

 

מי שהתנסתה יותר מפעם בתופעה, יודעת כבר לזהות מתי זה עומד להגיע. בשלב זה רצוי להתחיל לטפל ולא לחכות שהפטרייה תעלם מעצמה, כי היא לא! כבר ברגע שמרגישים את העקצוץ, הצריבה, הגירוי ואי נוחות מסוימת רצוי להתחיל טיפול.

 

להלן טיפים כלליים להקלה מיידית, זכרי שאלו לא מעלימים את הפטרייה לכן מומלץ לגשת לנטורופת מוסמך לקבלת הכוונה לטיפול יעיל ושלם ולפתור את הבעיה מהשורש:

  • מומלץ להירגע, להוריד הילוך, לצאת מהמתח עד כמה שניתן. בקליניקה אני מלמדת במפגש תרגילי הרפיה ונשימה שצריך רק 5 דקות בשבילו על מנת להגיע לשלווה והורדת מפלס המתח/חרדה. מתח הוא אחד הגורמים להתפרצות הבעיה.
  • הימנעי מחוטיני והעדיפי תחתון לא צמוד מידי מבד כותנה.
  • הימנעי מתחבושות ותחתוניות מבושמות הגורמות לשינוי רמת החומציות (pH) בנרתיק  ומעודדות בכך התפתחות של הפטרייה.
  • הימנעי מעישון.
  • בזמן טיפול אנטיביוטי מומלץ לתחזק ולחזק את מערכת החיסון עם צמחי מרפא ותוספים פרוביוטיים.
  • כשהחלק החיצוני בנרתיק אדום ומגרד היוועצי בנטורופת לגבי דרכים מקומיות להקל על הגרד ואי הנוחות.  אם הגרד והגירוי עמוקים יותר אני מלמדת על דרכים מופלאות, נוחות ונגישות להגיע גם למקומות הללו.
  • שום- בעיקר שימוש פנימי –  לאכול ממנו כמה שיותר, וגם בשימוש מקומי  – היוועצי בנטורופת לפני השימוש בשיטה זו כדי למנוע נזק לעור העדין באזור.
  • לשתות חליטת עלי רוזמרין.

 

שינוי תזונתי הוא הכרחי.  חשוב לי בטיפול להוציא מהתפריט מזונות המהווים קרקע פורייה להתפתחות הפטרייה, או מזונות המחלישים את מערכת החיסון ולעומת זאת, לתגבר במזונות שיסייעו לגוף להיפתר ממנה.

אני באופן אישי לא ממליצה לאכול יוגורטים פרוביוטיים למיניהם מאחר ואלו מגיעים בתוך מוצרי חלב שהם הדבר הראשון שנרצה להימנע ממנו בבעיה זו.
מומלץ לאכול מזונות שיעודדו את התרבות החיידקים ה"ידידותיים" שכבר נמצאים בגוף, להעדיף מזון אורגני ורצוי מלא.

 

בטיפול השלם אני משלבת הקלה חיצונית סימפטומטית עם טיפול פנימי בשורש הבעיה על מנת למנוע את הישנותה.
 

לקריאת המאמר השלם בנושא פטרייה וגינאלית – חצי כאן.