נשימה, הרפייה ומדיטציה

 

נשימה 

נשימה היא דבר שאנו עושים באופן לא רצוני כחלק מההישארות שלנו בחיים ולכן לא תמיד אנו נותנים לו את החשיבות הרצויה בתהליכי הריפוי. רובנו לא באמת יודעים לנשום נכון. 
אם נתחיל לתת את תשומת ליבנו לנושא, נגלה פתאום שישנם רגעים, למשל בתקופות לחץ, בהם אנו מפסיקים לנשום לכמה רגעים או בהם הנשימה הופכת כבדה, שיטחית ו/או מהירה כתגובה של הגוף ללחץ. .נשימה כזו יכולה להגביר את דפיקות הלב ולכווץ את כלי הדם,לגרום מתח בשרירים ואף למחשבות שליליות. 

ויסות והסדר נשימה יכול לאפשר לשלווה ורוגע לתפוס מקום. נשימה איטית, מודעת ,סרעפתית ונשימה לבטן היא כלי חזק במיוחד שאני עושה בו שימוש בטיפולים שלי על מנת להשרות הרפיה ורגיעה. 

על ידי נשימות עמוקות והארכת זמן הוצאת האוויר ניתן לערוך שינוי בפיזיולוגיה של הגוף, ללמוד איך לווסת את הדופק, לחץ הדם והעיכול. 

תרגלי נשימה משפרים את מערכת הריפוי הספונטנית של הגוף ומסייעים לחזור לאיזון ובריאות.

הרפייה

הרפיה מאפשרת לנו להיכנס פנימה לתוך עצמנו, להתנתק לכמה רגעים מהסביבה ולהעניק תשומת לב לנשימה, לגוף וליציבה. חיים בעולם המערבי הביאו אותנו להתמקד במה הסביבה מצפה מאיתנו ולא בעצמי הפנימי שלנו. המרוץ אחרי הזמן גובה מאיתנו מחיר והרפיה היא אחת הדרכים הנפלאות להשיג שלווה, להביא את הגוף לרגיעה ולחדד את המחשבה.

קיימות שיטות הרפיה רבות ומגוונות. שיטה אחת היא התמקדות בנשימות והסדרת הנשימה, שיטה נוספת היא התמקדות באברים בגוף תוך כדי נשימות עמוקות עד שהגוף הופך רפוי ומרגישים תחושת כבדות נעימה. ישנה שיטה שבה אני מנחה לביצוע סטים של תנועה באמצעות כיווץ והרפיה של אברים בגוף, ושיטה המשתמשת בקול ומנטרות להביא להרפיה.

 

המטרה של כל השיטות היא לעזור לי להביא את המטופל למצב הרפיה על מנת להשיג שינוי, להירגע ולאפשר גישה לגורמים הרגשיים והנפשיים לבעיות מהם סובלים. ההרפיה גם מאפשרת לי לטפל בתסמינים כגון לחץ, פחד, חרדה, עייפות, בעיות שינה, חוסר שקט, כאבי ראש ועוד.

מדיטציה

מדיטציה היא עבודה פנימית. מצב בו מעבירים את תשומת הלב לעולם הפנימי, אל השקט שבפנים.

יש אנשים שעושים מדיטציות לבד ויש כאלה שנעזרים במטפל שינחה אותם במדיצטיה וכך קל להם יותר להכנס לתהליך.

 

הדבר נעשה בעזרת מספר שיטות, כגון: 

  • ריכוז בדבר מאוד מסוים כמו עצם, נקודה דמיונית במרחב, מילה או כל דבר אחר.
  • ריכוז בנשיפה והשאיפה.
  • ריכוז במנטרה, שהיא מילה בעלת צליל סנסקריט הודי, שחוזרים עליה שוב ושוב ושוב
  • ריכוז ברעיון מופשט כלשהו.
  • או אפילו ריכוז בתנועת גוף כשמדובר על מדיטציה בתנועה.

 

מדיטציה יכולה לחזק ולשפר את הבריאות, להשרות שלווה ורוגע, להעלות את רמת האנרגיה, היצירתיות, הריכוז, לנטרל מתחים, עייפות ולחצים. מדיטציה מאפשרת יכולת טובה יותר להתמודד עם חיי היומיום, היא מגבירה את האינטואיציה, מאזנת שינויים במצבי רוח, ויכולה אף להעלים כאבי ראש ו/או להוריד לחץ דם הנובעים ממתח ואף להפחית התקפים אסטמטיים.

 

במצב המדיטציוני המוח מקרין גלים חשמליים בתדירות אלפא (תדירות של 7-14 מחזורים לשנייה), תדר זה הוא אותו התדר שבו נמצא הגוף במצב טרום שינה. מצב שבו אין מחשבות פעילות במוח, הגוף כבד ורגוע לחלוטין.

 

כדי לעשות מדיטציה לא חייבים להיכנס למנזר ולמדות (לעשות מדיטציה) חצי יום. ניתן בהחלט להסתפק בשלב ראשוני, להחליט על הפסקה בת 10 דקות ביום, שבה סוגרים את הטלפונים, מפנים מקום שקט שבו לא יפריעו לכם ולהיכנס פנימה בכל דרך שמתאימה לכם.

ניתן להגדיר מטרה לפני הכניסה למדיטציה כמו למשל:
קבלת תשובה למשהו שרציתם לדעת, ריפוי פיזי, חזרה לאיזון רגשי, גילוי עצמי, מנוחה ורוגע, שינוי הרגלים ואפילו ריקון הראש ממחשבות ורגשות.

 

*כאשר אנשים באים אלי לעבור תהליכי מודעות וריפוי, המדיטציה היא כלי נפלא עבורי לעזור להם לעשות זאת.