תזונה בשירות העור

הקדמה

עד היום לסבתא שלי יש משפט קבוע: "איה! אל תצאי עם הראש רטוב את תחלי!"
משפטים נוספים ומוכרים שלה הם משהו בסגנון של:
"תאכלי מרק עוף זה יגרש את השפעת"
"תשתי לימון עם מים חמים זה עושה טוב בבטן"
וכן – גם "תאכלי הרבה פירות וירקות, זה עושה עור טוב ויפה"

אם נשב רגע לנתח את המשפטים הללו ומאיפה הם מגיעים נגלה הרבה היגיון…דברים שהיום אנחנו יכולים להסביר.

איך משפיעים הירקות על העור

ירקות ופירות מכילים כמות אדירה של אנטיאוקסידנטים (נוגדי חמצון). אלה מעניקים לנו עור בריא, מעטים את הזדקנות העור והקמטים. 

הרי כמה פשוט ובריא יותר (לא רק לעור) לצרוך מגוון של פירות וירקות חיים טריים, בעלי פיגמנטים עזים המכילים את מיטב נוגדי החמצון הקיימים – היישר מהטבע!

על מנת לא להתיש אתכם בפרטים רק אציין שנוגדי החמצון מנטרלים את הנזק הבלתי יתואר של הרדיקלים החופשיים הגורמים למחלות רבות, לסרטן ובכלל זה גם להזדקנות מוקדמת ולפגיעה קשה בעור שלנו. עור שהופך לפחות גמיש ואלסטי הופך מהר מאוד למקומט ורפוי.

אילו פירות וירקות טובים לעור?

עלים ירוקים, אספרגוס, תרד ואבוקדו – אלו מכילים, בין היתר, ויטמין E שהוא אחד הויטמינים נוגדי החמצון הידועים והמוכרים ביותר בשימוש לעור נפלא, ושמירה על לחות העור.

הוא ידוע כמאריך את חיי התא, ושומר על הנעורים וטיפוח החן. ויטמין זה מצוי במזונות רבים, כולל באגוזים, אך גם בירקות עליים ירוקים.

 

ירקות כתומים – גזר, דלעת, בטטה, דלורית. אלו מכילים חומרי מוצא לויטמין A בשם קרטנואידים (הפיגמנט הכתום/צהוב כהה שבירקות הללו).

קיימים מעל 600 קרוטנואידים כאשר רק 30-50 יכולים להפוך לויטמין A (בטא קרוטן הוא הכי פעיל ונפוץ)
ויטמין A הוא אחד החומרים הטובים ביותר לשמירה על בריאות העור.

רובכם וודאי מכירים את התרופה "רואקוטן" המבוססת על ויטמין A ומיועדת לטיפול באקנה. כלומר, השפעתו של ויטמין A על העור היא דבר מבוסס מחקרית וידוע לכל (כן, אפילו לרופאים) ולכן, אכילת ירקות המכילים בטא קרוטן (שהופך בגוף לויטמין A ) יועילו באופן יוצא מן הכלל לעור שלנו.  

כמעט כל מי שעבר אצלי סדנת ניקוי רעלים שבה אנו מקפידים לאכול ירקות כתומים, דיווח על שיפור ניכר במראה העור ועל הערות מהסביבה על כמה העור רך, מבריק וחלק!!! 
ירקות כתומים מנטרלים רדיקלים חופשיים, מצויינים לריפוי רקמות, חיזוק ממברנות של התאים, חלוקת תאים תקינה.
כשחסר ויטמין A בגוף זה יכול להתבטא גם כיובש בעור.

 

פירות הדר, קיווי, ירקות ירוקים, ברוקולי – אלו מכילים ויטמין C שהינו הכרחי ליצור הקולגן והגנה מפני נזקי קרינת השמש.

הקולגן נפגע מאוד מהרדיקליים החופשיים, וככל שהגיל מתקדם והקולגן נפגע העור נראה יותר רפוי ומקומט.
הרבה מאוד קרמים יכילו את הויטמין הזה בגלל היותו נוגד חמצון חשוב ומטפל בצלקות, כתמים וקמטים.  

רימון – לאחרונה החלו לעשות שימוש ברימון במוצרי טיפוח לעור. הפיגמנט האדום של הרימון הינו נוגד חמצון רב עוצמה וככזה, יש לו תפקיד אדיר בשיקום תאי עור, מניעת הזדקנות מוקדמת וקמטים, והגנה מפני הנזק של הרדיקליים החופשיים על העור

מה עוד?

כאשר אנו רוצים לתגבר את נושא התזונה בעקבות מצבי דחק ולחץ או חשיפת יתר לשמש, ניתן בהחלט להיעזר בצמחי מרפא ותוספי מזון כגון כלורלה, אלוורה ועוד…

חשוב לדעת שויטמין A וויטמין E שייכים לויטמיני המסיסים בשומן. ולכן, לספיגה מרבית רצוי לצרוך ירקות המכילים ויטמינים אלו יחד עם מזון שומני כגון אגוזים, אבוקדו, טחינה וכדומה. (ויטמין A מגיע מהחי, בטא קרוטן שנמצא בירקות מסיס במים ולכן אין בעיית ספיגה ואין חשש מהצטברות עודף ברקמות).

סיכום

זה לא רק פירות וירקות, גם בקטניות, גדנים ואגוזים ישנם חומרים נוספים רבים כגון כרום, ויטמין K, סלניום, ויטמיני B (בעיקר ניאצין – ויטמין B3), שמיטיבים מאוד עם העור,  מטפלים בבעיות עוריות ובאקנה ומזרזים החלמת רקמות.