סובלים מגזים?

הקדמה

אנשים רבים אינם מייחסים חשיבות לבעיית גזים מאחר ואלו אינם מפריעים לאורח חייהם. אחרי הכל, זה דבר טבעי לגמרי. אך ישנם מצבים, בהם גזים בהחלט מהווים מטרד קשה ועשויים להעיד על בעיה שחשוב לטפל בה.  יש מי שסובל מהנפיחות בבטן, מאי הנוחות במערכת העיכול, לעיתים גם מגרפסים לא נעימים המלווים בריח חריף, כאבי הבטן ואי נעימויות מטעמי קולות וריחות למיניהם. אפשר ורצוי לטפל בכל אלה.

גזים – איך הם נוצרים?

במערכת העיכול מצויים חיידקים אשר גורמים לתסיסה של פחמימות וחומרים נוספים, תוצרי הלוואי של תסיסה זו הם גזים כגון חנקן, מתאן ומימן.

גזים לא חייבים להיווצר הם יכולים פשוט להכנס למערכת העיכול על ידי בליעת אוויר. חלק מהאוויר שנבלע יוצא כגרפסים וחלק נשאר במערכת העיכול ויורד למעי. פירוט בהמשך.

בנוסף, ישנן מחלות ואף מצבים נפשיים (סטרס למשל) המשבשים את תהליך העיכול וגורמים להיווצרות גזים.

סימפטומים ומתי זה הופך לבעיה

אין אדם שלא מייצר בגופו ופולט גזים – זו תופעה טבעית לחלוטין. מצב זה הופך לבעיה כאשר כמות הגזים מאוד גדולה, כאשר הם גורמים לכאב/אי נוחות גדולה, כאשר הם לא משתחררים החוצה מהמערכת בקלות או כאשר קיימת בעיה בריאותית הגורמת להיווצרותם.

אנשים בדרך כלל פונים אליי עם בעיית גזים כאשר קיימת בעיה בריאותית ברקע או כאשר זה הופך למצב של אי נעימות פיזית או חברתית כשפליטת הגזים הופכת להיות חסרת שליטה ובלתי רצונית – בייחוד בחברת אנשים או בעבודה או כאשר התאפקות גורמת לכאבי בטן חזקים.

קיים הבדל בין גזים המשתחררים בקלות, לבין גזים כלואים הנשארים זמן ממושך במערכת העיכול ויכולים לגרום לכאבים מאוד חזקים ואף ללחץ על הסרעפת וקושי לנשום.

טיפול נטורופתי טבעי וצמחי מרפא

הדבר הכי חשוב שצריך לזכור הוא שהנטורופתיה מטפלת בבני אדם בצורה הוליסטית ולכן ההתייחסות לא תהיה רק לסימפטום אלא לאדם כמכלול. לכן, בהחלט יכול להיווצר מצב שיגיעו לטיפול מספר אנשים הסובלים מגזים, אבל כל אחד יקבל טיפול שונה לחלוטין – טיפול שמותאם באופן אישי. כי אצל כל אחד הגורם לגזים הוא שונה.

הנטורופתיה לא אוהבת "לכבות שרפות" ולהשתיק או לדכא בעיות, אלא לגעת בשורש הבעיה ואביא כאן כמה דוגמאות:

מצב נפשי – לחץ, כעס, שמירת רגשות "בבטן" יכולים בהחלט לגרום לגזים.  צריך לזכור שמערכת העיכול כולה מעוצבבת בהרבה מאוד עצבים ובמצבי סטרס היא מאוד מושפעת. מצב דחק ומתח בקלות יכול לגרום לעיכול מהיר מידי, או לשיבוש בהרמוניית העיכול. במצב כזה הגוף לא מספיק לעכל או מעכל באופן לא שלם את המזון וכך יכולים להיווצר גזים. כשכועסים או שומרים רגשות בפנים, עשויה להתפתח עצירות שיכולה אף היא לגרום לגזים – אם זה המצב, נטפל בגזים על ידי טיפול בגורם הנפשי והרגשי.

אכילת סוכרים – אכילת סוכרים פשוטים עשויים לגרום לגזים. יש אנשים שגם פרוקטוז (סוכר הפירות) גורם להם לגזים בגלל רגישות לפרוקטוז. במקרה כזה, נרצה לטפל במקור על ידי הוצאת או הפחתת הגורמים הלא רצויים מהתפריט, שינוי בהרגלי האכילה.

אכילת יתר – כמעט כולם יודעים איך ארוחה גדולה – למשל בליל הסדר או אירוע כמו חתונה, או אפילו אחרי צום של כיפור, יכולה לגרום לגזים. הגוף לא מורגל לעכל כל כל הרבה בבת אחת והעומס על מערכת העיכול  מוביל להיווצרות גזים. המטרה כמובן היא מניעת מצבים כגון אלו, אך אם היה וכבר קרו, הטיפול נעשה על ידי שימוש בצמחי מרפא שעוזרים ומקלים על העיכול ומסייעים להפחתת הנפיחות והגזים.

רגישות, אלרגיה או אי סבילות למזונות  – באי סבילות למזון, קיים פירוק לא שלם או לא טוב של המזון, למשל עקב חוסר אינזימתי במערכת העיכול.  מצב של אלרגיה למזון, מדובר בתגובה חיסונית של הגוף כאשר הוא בא במגע עם סוג מזון מסויים.  זה מאוד משתנה מאדם לאדם. אלרגיה היא יחסית נדירה, אי סבילות קיימת הרבה מאוד והיא די נפוצה.בזמן הטיפול אני מבצעת תהליך אלימינציה שמאפשר לאתר את המזונות הבעייתיים.

למרות שאצל כל אדם זה שונה,  ידועים מספר מזונות בעלי פוטנציאל גדול יותר לגרום לגזים אצל רבים. למשל:

  • קטניות: שעועית, גרגירי חומוס, עדשים, סויה, אפונה. 
  • פירות יבשים: צימוקים, תמרים, משמשים.
  • ירקות ממשפחת המצליבים: כרוב, ברוקולי, כרובית וכדומה.
  • וגם: בצל, שום, תירס, שומשום, ממתיקים מלאכותיים, מוצרי חלב, מזון מטוגן, גלידות ועוד…

אם הבעיה מאוד מפריעה, הטיפול יתמקד בגילוי המזונות ה"בעייתיים" והסרתם לתקופה מסויימת
מהתפריט. לאחר תקופה המוגדרת מראש, מחזירים את אותם מזונות ובודקים את התגובה של הגוף אליהם.

דוגמאות:

אי סבילות ללקטוז – אדם שגופו חסר את האנזים לקטאז שמעכל לקטוז – שהוא סוכר החלב, יכול לסבול, בין היתר, גם מגזים. הטיפול יתמקד בהסרת מוצרי החלב מהתזונה. בדרך כלל זה פותר את הבעיה (אלא אם קיים משהו נוסף ברקע).
צליאק – גזים יכולים להיות סימפטום של חולי צליאק הרגישים לגלוטן (חלבון החיטה) ולכן הטיפול כאן יהיה הרחקת גלוטן מהתפריט לחלוטין.
שעות אכילה – אכילה מאוחרת בלילה או בשעות בהן מערכת העיכול אינה בפעילות אופטימלית, יכולה לגרום לגזים. הטיפול יהיה הכוונה והסברה לאכילה בשעות נכונות יותר למערכת העיכול (מצאתי שנתון זה משתנה בין אנשים שונים).

מחלות מערכת עיכול – גזים יכולים ללוות מצבים כגון 'תסמונת המעי הרגיז', מחלות מעי דלקתיות (קרוהן וקוליטיס), בעיות בכיס מרה, היפוכלורידריה (תת חומציות), עצירות וכיוצא בזה.
כאן ההתייחסות שונה והטיפול הנטורופתי הרבה יותר מורכב. מחלות כגון קרוהן , קוליטיס, גסטריטיס ומעי רגיז מערבות במקרים רבים את המערך הנפשי ויש לתת עליו את הדעת בטיפול ולשלב טיפולים בתחום הגוף-נפש כגון דמיון מודרך ו- EFT.  כי מתחים ורגשות קשים לחלוטין משפיעים.

שימוש בתרופות – שימוש בתרופות יכול להחמיר מצב גזים אצל אנשים מסויימים. גם נטילת אנטיביוטיקה, הפוגעת בפלורת החיידקים הטובים במעי, עשויה לגרום להופעת גזים. לכן יש לתת מענה למערכת עיכול במקביל לתרופות שנלקחות.

אכילה לא נכונה – אכילה מהירה ואי לעיסה מספקת, מגדילים את בליעת האוויר שאכן גורם לתופעת גזים או מחמיר אותה. כאן הטיפול הנטורופתי יתמקד בשינוי הרגלים אלו והכוונה נכונה.

לעיסת מסטיקים – הכנסת ובליעת אוויר למערכת העיכול. אני אוהבת להמליץ על הפסקת הרגל זה.

משקאות מוגזים – אם אדם מרבה לשתות מוגז, הדבר הראשון שהייתי עושה הוא לנסות להפחית את הכמויות או לעבור למים בלבד. כמו לעיסת מסטיק, שתיית מוגז מכניסה אף היא אוויר למערכת העיכול.

עישון – ישנה סברה שאנשים מעשנים סובלים יותר מגזים. איני יכולה לומר בוודאות עד כמה זה נכון ואיני יכולה להחליט עבור אדם להפסיק לעשן, אך כן הייתי ממליצה על עריכת ניסיון המנעות מעישון לתקופה מסויימת, ולו רק בכדי לבדוק את ההשפעה של פעולה זו על מערכת העיכול. אם יש שינוי במצב הגזים, סביר שהעישון לא תורם כאן וההחלטה מה לעשות תישאר בידיו של המעשן.

זיהומים פטרייתיים או טפילים במעי – מצב כגון קנדידה מפושטת, תולעי מעיים וטפילים, יכול להתבטא, בין היתר, בגזים. הטיפול במקרים אלו הוא בהתאם לגורם. אם ישנה קנדידה אתאים את הטיפול לזה ואם זה טפילים הטיפול שלי יהיה אחר.

הליקובקטר – חיידק זה מאוד נפוץ. לעיתים אין שום תסמינים, אך כשיש הם בהחלט יכולים להיות גזים, צרבות, אי נוחות במערכת עיכול, נפיחות, כאבי בטן ואף תופעות אלרגיות ופריחות על העור.

*קיימים עוד גורמים רבים נוספים שעשויים לגרום לגזים.

זכרו: אם גזים מפריעים לכם ולאורח חייכם או לאנשים הקרובים לכם, הטיפול האמתי יהיה טיפול בגורם.

צמחי מרפא

פורמולת צמחים ייחודית נרקחת לכל אדם באופן אישי לפי מצבו ולפי גורם הגזים.

פעילות הצמחים היא קרמינטיבית (סופחת גזים), אנטי-ספזמודית (מרפה), תומכת בכבד ומסייעת להפרשה טובה יותר של מלחי מרה לצורך עיכול תקין.

במקרים בהם הגורם לגזים הוא מחלת מעי דלקתית כגון קרוהן או קוליטיס או מעי רגיז, יתווספו צמחי מרפא לאיזון תנועתיות המעי, הרגעה של מערכת העיכול ובעלי פעילות אנטי דלקתית במערכת העיכול.

במקרים בהם יש ברקע המון סטרס ומתח יותאמו צמחים בעלי השפעה מרגיעה גם על העיכול וגם הרגעה כללית.

גם עם צמחי המרפא ההתאמה והבחירה שלהם תהיה לא רק בשביל הגזים עצמם אלא גם בשביל הגורם להם – טיפול בשורש הבעיה הוא חלק חשוב מאוד כדי שהיא לא תחזור.

טיפים חשובים

אחת העצות שאני אוהבת לתת היא עיסוי בטן בכיוון השעון, או בצורת סימן שאלה מאזור הקיבה כלפי מטה. ניתן להשתמש בשמנים ארומטיים תוך כדי העיסוי הבטן להרגעת כאב בטן או גזים כלואים כדי לסייע להם להשתחרר.

טיפ נוסף: שכיבה על הבטן כאשר מתחת לבטן מונחת כרית או מגבת מגולגלת. באופן הזה, מופעל לחץ על הבטן ומסייע לשחרור גזים.

תרופת סבתא ידועה היא מריחת ערק על הבטן ושתיית תה שומר.

ישנם חומרים בטבע בעלי תכונה קרמינטיבית חזקה (סופחת גזים). קימל הוא אחד מהם. מאחר והטעם והריח שלו מאוד דומיננטי, רבים מעדיפים לקחת אותו בצורה מרוכזת לחוד כדי לא לפגוע בטעמו של האוכל.

תרופות לבעיות גזים, המצויות לרוב בבתי טבע ובתי מרקחת (כגון כדורי פחם או כל דבר אחר) אכן יכולות להקל באופן משמעותי, אך לא בהכרח לפתור את הבעיה. כאמור, טיפול בשורש הבעיה הוא קריטי.

*טיפים נוספים לטיפול בגזים – לחצו כאן

דברו איתי: צור קשר