נשירת שיער - עד כמה זה יכול להלחיץ?

הקדמה

* שידור הרדיו בנושא נשירת שיער – להאזנה לחצו כאן

נשירת שיער! מה לא נכתב עליה? החוויה עצמה יכולה לגרום להיסטריה אמיתית. חבילות של שיער נוחתות בזמן המקלחת והחפיפה, להסתרק זאת פריבילגיה ולא דבר של מה בכך, כל הבית מתמלא בשיער, כל החיים פתאום סובבים סביב הנשירה שמדירה שינה מעיננו ואנחנו רצים לנסות כל דבר שמבטיח לנו להפסיק אותה.

אתם בטוח לא לבד – נשירת שיער היא אחת התופעות הנפוצות ביותר – אבל את זה אתם כבר בטח יודעים ובאתם לשמוע מה בעצם עושים. העובדה שהיא כה נפוצה אינה עושה אותה פחות מבהילה, מציקה וחסרת מעצורים כפי שהיא יכולה להיות.

אז לא פעם סיפרו לכם שנשירה היא בעצם דבר נורמלי לחלוטין, שיער תמיד נושר כחלק ממעגל החיים שלו, ישנה התחדשות ותחלופה כל הזמן וישנן תקופות בשנה שהנשירה מתגברת – וגם זה נורמלי. אך נשאלת השאלה, מתי יודעים שנשירה הפכה למצב המצריך טיפול? 

מהי נשירת שיער? מה זה 'טלוגן אפלוביום' (Telogen Efluvium)? מהם הגורמים? מהו הטיפול המקובל? והעיקר: נשירת שיער בהסתכלות נטורופתית – האם יש כאן באמת פתרון?

מהי נשירת שיער?

ראשית, בואו נעשה הפרדה בין נשירת שיער אנדרוגנטית בגברים (בעיקר), שהגורם לה הוא לרוב תורשתי, לבין נשירת שיער חריפה המופיעה יותר אצל נשים, שהגורמים לה הם רבים. בהחלט יכולים להיווצר מצבים בהם אישה תחווה נשירת שיער אנדרוגנטית ("של גברים") עקב עודף הורמונים גבריים בגופה. במקרה זה, הנשירה תתבטא יותר באזור הקדמי מעל למצח – ב"מפרצים".

שערה יכולה להגיע לגיל חמש שנים ואף יותר. יש לה שלבים שונים בחייה: שלב בו היא צומחת (שלב האנגן), שלב ביניים קצר (שלב הקטגן) ושלב בו היא נחה לפני נשירתה (שלב הטלוגן).

כאשר שורש השערה אינו מקבל את ההזנה לה הוא זקוק השערה נושרת. הנשירה יכולה להיות מפושטת (הגורמים בהמשך) או מקומית כתוצאה ממחלה בעור הקרקפת למשל.

הנשירה המפושטת עצמה יכולה לקרות בשני מצבים:

 1. נשירה עקב הפסקת שלב הצמיחה – ישנם גורמים כגון כימותרפיה והקרנות, שעשויים לגרום לעצירת צמיחת השיער ולנשירתו. ישנה פגיעה בשורש ובחלוקת התאים. ובמילים אחרות – מעבר משלב האנגן לשלב הטלוגן.
 2. נשירה כאשר השערה נמצאת בשלב המנוחה – ישנם גורמים המביאים לסיום מהיר של שלב המנוחה שאמור להמשך שלושה חודשים לפני שהשערה עוזבת את הראש.

'טלוגן אפלוביום' – Telogen Efluvium

טלוגן אפלוביום הוא כינוי לתופעה של נשירת שיער שמופיעה בפתאומיות ולא יודעים (בהתחלה) מה הגורם לה. רק לאחר בירור / היזכרות במה קרה מספר שבועות ואפילו חודשים אחורה, מוצאים שיש לה קשר עם מצב סטרס כלשהו (פיזי ו/או נפשי) שיכול להיות שכבר עבר והספיק להשכח.

אדם חווה מתח, סטרס, לחץ, דאגה, מחלה, פציעה, תאונה, לידה ועל פניו נראה שהגוף עובר זאת בשלום. ולפתע, שבועות ואפילו חודשים אחר כך, מופיע נשירת שיער. האדם כבר הספיק לשכוח את מה שעבר עליו אבל הגוף זוכר ומראה זאת.

דבר זה אומנם מרגיע מעט – לפחות במובן הנפשי, מאחר וכעת קיים הסבר לנשירה. מצב זה הינו זמני ויעבור מעצמו, אך הנטורופתיה יכולה לסייע רבות בזמן הזה בחיזוק הגוף, חידוש מהיר של צמיחת שיער חדש, שיפור מראה השיער ואיכותו, שיפור זרימת הדם והזנת שורשי השיער במרכיבים החיונים לו. הנטורופתיה גם מעניקה תמיכה נפשית ואף מאמינה שיש להתייחס למה שגרם לנשירה – גם אם עבר הרבה זמן מאותו אירוע. אין להזניח דברים מסוג זה וחשוב לוודא טיפול הולם ושלם.

גורמים נוספים

פרט לטלוגן אפלוביום ישנם גורמים נוספים לנשירה:

 • תורשה.
 • חסרים תזונתיים – ויטמינים, מינרלים וחומצות אמינו (יכול לקרות כתוצאה מדיאטת כאסח, או ממחלות מעיים שלא מאפשרות ספיגה מהמזון למשל).
 • מחלות כרוניות (סוכרת, מחלות זיהומיות, היפרליפידמיה, מחלות לב ועוד)
 • אנמיה
 • סטרס, דאגות, לחצים.
 • חוסר איזון הורמונלי : הריון, חוסר איזון בפעילות בלוטת התריס, גיל ההתבגרות, גיל המעבר:
  להורמון הגברי טסטוסטרון יש תוצר לוואי הנקרא דהידרו-טוסטסטרון (DHT) שאחראי על איבוד שיער. הורמוניים גבריים אלה, מונעים מהדם להגיע כיאות לשורשי השיער ולהזין אותם על ידי כך שהם מכווצים את נימי הדם הקרובים לעור הקרקפת. הורמון האסטרוגן מונע את השפעת ה- DHT , שומר על האיזון ההורמונלי ומונע את נשירת השיער. בגיל המעבר רמות האסטרוגן יורדות משמעותית ואז אין מניעה מה- DHT להפוך את השיער לדליל.
 • שימוש בתכשירים שונים לשיער.
 • עודף רעלנים בגוף.
 • עישון – פוגע בזרימת הדם התקינה, רדיקלים חופשיים.
 • בעיות עור הקרקפת.
 • נטילת תרופות מסויימות כגון קומדין ותרופות הניתנות המצבים ממאירים.
 • גורמים כגון איסוף הדוק מידי של השיער ומשיכה שלו, כיסוי ראש הדוק.
 • גורמים המפריעים לזרימת הדם לקרקפת, למשל שרירים תפוסים.

טיפולים קונבנציונליים

 • חסימת / מניעת יצור ההורמון הגברי דהידרו טסטוסטרון – תרופה בשם פרופסיה.
 • חיזוק שורשי השיער – מינוקסי / ריגיין – תרסיס של מינוקסידיל בריכוז 2% לנשים, 5% לגברים.
  המינוקסידיל במקור יועדה לטיפול ביתר לחץ דם, כאשר ראו שהיא גורמת לצמיחת שיער היא הפכה לתרופה למניעה וטיפול בנשירה. יש לה את החסרונות שלה, בעיקרון היא לא פותרת את המקור לבעיה ובנוסף היא יוצרת מעטה לא נעים על השיער.
 • טיפולים חיצוניים לקרקפת (משחות, שמפו, תמיסות, ניקובים מזעריים ועוד) לשיפור זרימת דם וגירוי הקרקפת לייצור קולגן.
 • השתלת שיער.

שבירת מיתוס

חפיפה איננה מחלישה את שורשי השיער, השיער הנושר בחפיפה ינשור בכל מקרה עד שלא תטופל הבעיה. הכמות הנושרת מיוחסת לשיערות שנשארו על הראש, לא כי הן מחוברות לקרקפת אלא כי הן נתפסו בין השיערות האחרות. דווקא הימנעות מחפיפה, הגורמת לקרקפת להעשות שומנית ומלוכלכת, יכולה להחמיר את המצב.

הסתכלות נטורופתית טבעית

הגורמים לנשירה כאמור הם רבים והטיפול הנטורופתי ישתנה בהתאם לגורם! במפגש הראשון אני עורכת תשאול יסודי על מנת להגיע לאבחנה. התשאול מאפשר להבין מהו הגורם לנשירה ולהרכיב תוכנית טיפולית אישית. חשוב להביא בדיקות דם עדכניות כלליות, הכוללות גם את נתוני מצב הברזל, הפריטין, B12, חומצה פולית ובלוטת התריס.

תזונה

ידוע שלחץ גורם לשחיקה והדלדלות של וויטמינים בגוף. בטיפול אני מכוונת לתזונה שבה שהגוף יקבל מזונות המכילים את כל הויטמינים ובייחוד ויטמין C וויטמיני ה- B  (ביוטין, B5, B6, אינוזיטול, חומצה פולית, פאבה ועוד). ויטמיני ה- B משפיעים גם על מערכת העצבים ולכן חיוניים אם קיים ברקע סטרס, לחץ, דאגות ומתח. 

אם אינכם צורכים בשר ועוף, חשוב להקפיד על צריכת חלבון מלא שמתקבל מהשילוב של דגנים עם קטניות – לדוגמא מג'אדרה (עדשים עם אורז), קינואה עשירה מאוד בחלבון מעולה, ניתן לשלב קטניות כגון: מאש, אזוקי, עדשים מכל הצבעים, חומוס, אפונה ושעועית עם דגנים כגון: אורז, כוסמת, דוחן, קינואה, אמרנט…השילובים הם רבים.

השער דורש חומצות אמינו הנמצאות בחלבון שבתפריט, אך בזמן הטיפול אינני מסתפקת בכך וממליצה על מזונות-על כגון פולן המכיל את כל חומצות האמינו החיוניות ומעבר לכך.

השיער דורש גם מינרלים כגון, סיליקה ואבץ. את אלו בקלות ניתן לקבל דרך המזון ואף מצמחי מרפא. אחד הצמחים העשירים ביותר בטבע המכיל סיליקה נקרא "שבטבט" ולכן תמצאו אותו משולב בפורמולות רבות המיועדות לטיפול בנשירה. במזון סיליקה מצויה בשיבולת שועל וקליפות הירק והפרי, אבץ מצוי בקטניות, נבט חיטה, אגוזים, שקדים, גרעיני דלעת, דגים ועוד.

צמחי מרפא

טיפול נטורופתי שלם כולל תזונה טיפולית, תוספי מזון/ צמחי מרפא לפי מקור הבעיה בפורמולציה המורכבת אישית לכל אדם, פעילות גופנית והתייחסות לקשר בין הגוף לנפש עם טיפולים כגון דמיון מודרך, EFT ונשימות.  ובנוסף, ישנם כמה טיפים מסורתיים, תקראו להם תרופות סבתא אם תרצו, שיסייעו להזרמת דם לקרקפת וצמיחת שיער מחודשת.

 • אם מקורה של נשירת השיער הוא בחוסר איזון הורמונלי, צמחי מרפא שיילקחו בחשבון הם האנג'ליקה הסינית – נהדרת ומופלאה בהשפעתה – וודאו שאיכותו של הצמח היא טובה וריכוזו מותאם לכם אישית. האנ'ליקה הסינית על פי הרפואה הסינית היא "בונת דם", מחזקת ומכילה חומרים דמויי אסטרוגנים, לכן היא מסייעת לאיזונה של המערכת ההורמונלית. כאשר אני נותנת אותה, זה תמיד בשילוב עם צמחים נוספים לנשירה וחשוב להזכיר שלא נוטלים אותה בזמן הדימום הווסתי.
  צמח נוסף, הוא שיח אברהם (Vitex), שאתן אותו גם במצבים של אקנה (פצעי בגרות) הנובעים מחוסר איזון הורמונלי (לא למי שלוקחת גלולות למניעת הריון). 
 • אחד הצמחים שאבחר לתת אם ברקע יש שיעור-יתר, אקנה ונשירה על רקע תורשתי, הוא צמח בשם סו-פלמטו או בעברית: דקל ננסי שיש לו יכולת לעצור את האנזים שהופך  טסטוסטרון לדהידרו-טוסטסטרון (DHT) שאחראי על איבוד שיער.
 • אם קיימת נטייה לאנמיה על רקע חוסר ברזל ו/או חוסר B12 או חסרים תזונתיים נוספים הנפוצים מאוד בבנות שעושות דיאטות לא מבוקרות, או אצל מי שסובל מספיגה לקויה של מזון במעי (אופייני במחלות מעי דלקתיות כמו קרוהן וקוליטיס) , אז הטיפול יתמקד בשיקום מערכת העיכול ושיפור הספיגה ולאו דווקא בהוספת החסרים בצורה של כדורי ויטמנים (מאחר וזה לא פותר את השורש לבעיה).  ישנם צמחי מרפא שעשירים באופן טבעי בויטמינים ומינרלים רבים, כולל בברזל. ישנם  צמחים מחזקים ומזינים  למשל: עשב חיטה / שעורה, אספסת, סרפד, אלאלפא, מאקה ועוד.
  במקרים של דלקות בדרכי העיכול המביאים למצבי נשירה במקרים רבים, ישנם דברים רבים שניתן לתת כדי לטפל גם בדלקת. מעי מודלק מקשה על ספיגה של ויטמינים מהמזון לכן אין להתעלם מהטיפול בו.  
 • במידה וקיים אלמנט לחץ, מצוקה נפשית וכדומה, גם כאן ישנם צמחי מרפא רבים שיכולים להועיל: מליסה, קמומיל, פסיפלורה, ולריאן, ורבנה, טיליה, סקוטלריה לטריפוליה, לבנדר ועוד רבים.
  *שימו לב: צמחי מרפא הם אומנם טבעיים, אך גם להם יכולות להיות תופעות לוואי אם לא מתאימים אותם בהתאם לאדם ולמצב ובמינון הנכון. ההתאמה צריכה להעשות על ידי נטורופת מוסמך. ובנוסף, איני חסידה גדולה של שימוש בצמח הבודד אלא בשילוב נכון של כמה צמחים המשלימים זה את זה בפעולתם ונותנים מענה טוב יותר לטיפול. 
 • מאחר ואחד הגורמים לנשירה הוא חוסר סירקולציה של דם לקרקפת, נרצה לתת מענה טיפולי לכך. כי אם אין זרימת דם טובה לא יעזור דבר, מאחר ולא תתרחש הזנה של דם לשורשי השיער. סיבות להאטת זרימת הדם יכולות להיות דם סמיך מלא בפסולת, עישון, כלי דם פגועים, טרשת עורקים שמצרה וסותמת את דפנות כלי הדם וחוסר בפעילות גופנית. מבחינת צמחי המרפא, ניתן לעשות שימוש חיצוני ופנימי כאחד ברוזמרין שהוא מופלא בהזרמת דם לפריפריה אך סביר שנרצה לשקול מתן צמחי מרפא שיסייעו לגוף ולכבד לפנות פסולת ורעלנים.

הערה חשובה:

תחום צמחי המרפא הוא מרתק. היום ניתן למצוא על מדפי חנויות פורמולות או צמחים בודדים למטרת טיפול במצבי בריאות רבים. חשוב לקחת בחשבון כמה דברים לפני שבוחרים ליטול מוצר כזה:

 • מה באמת ידוע לכם על איכות הצמח שבכמוסה? וודאו זאת היטב ולא לשכוח לבדוק את התוקף – בדיוק כמו שאתם עושים עם מזונות.
 • שימוש בצמח אחד בודד לא נותן מענה רחב והוליסטי לטיפול בשורש הבעיה. אני עובדת עם פורמולות בהרכבה אישית המכילות מספר צמחים במינונים המתאימים לכל אדם ושיכללו מענה רחב לבעיה.
 • חשוב לוודא שמינון שנלקח הוא המינון הנכון , מינון טיפולי ולא מניעתי או משמר. חשוב לוודא שאיכות הצמח היתה טובה, חשוב לשלב בטיפול כמה אלמנטים כולל התייחסות תזונתית ולא פחות חשוב להתמיד ולהיות סבלניים – טיפול בנשירה מצריך זאת.

גוף-נפש

נשירת שיער יכולה להלחיץ מאוד ואם לא נצא ממעגל הסטרס לגוף יהיה קשה לחזור לאיזון. בין אם מתח הוא הגורם לנשירה או בין אם הוא גורם המחמיר אותה, חשוב לתת לכך מענה.

נשירה המופיעה כביטוי של מצוקה נפשית, דיכאון, לחץ, אבל, עומס ממבחנים וכדומה, מראה על הקשר ההדוק בין גוף לנפש. כאמור, לחץ גורם לגוף לאבד ויטמינים אך בעיקר ויטמיני B, שהם מהחשובים ביותר במצב נשירה על רקע מתחים. את כל ויטמיני B ניתן לקבל מהמזון.

הערה: גלולות נגד הריון גורמות לגוף לאבד B6.

כנטורופתית אני יכולה לבחור מגוון שיטות הקשורות לגוף-נפש בכדי להביא לאיזון רגשי-נפשי-מנטלי. טכניקות נשימה, הרפייה, דמיון מודרך, EFT, מדיטציה וכדומה.  קראו עוד על כך באתר ב"שיטות טיפול".

ניקוי רעלים

עודף רעלנים בגוף, עודף של פסולת בגוף ובדם, עודף סוכרים בדם, כל אלה ועוד גורמים לדם להיות סמיך ו"מלוכלך". דבר זה בוודאי מקשה על זרימת הדם ועל הזנה ראויה והולמת של שורשי השיער.

בניקוי הגוף מרעלים אנחנו פשוט עוזרים למערכות הגוף והאיברים השונים לעשות את עבודתם. זה יכול להוות חלק מטיפול שלם בנשירה במידה והוא נמצא מתאים. את צורת וסוג הניקוי אני מתאימה אישית לאופי ואורח חייו של כל אדם.

פעילות גופנית

לעולם אל תמעיטו בערכה של פעילות גופנית לטפל גם במצבים כמו נשירת שיער. אחד הדברים המופלאים שקורים בפעילות גופנית נמרצת זה הזרמת דם לכל הגוף. באופן הזה, אנו משפרים גם את זרימת הדם לפריפריה, ושורשי השיער המקבלים את ההזנה לה הם זקוקים מכלי הדם הקטנים הקרובים אליהם.

לפעילות גופנית יש יתרונות רבים נוספים, אחד העיקריים שבהם בהקשר של נשירת שיער, הוא שיפור מצב הרוח. פעילות גופנית אירובית גורמת להפרשת חומרים בגוף שמסייעים להרגעה, איזון מערכת העצבים ומצב רוח ממש טוב. הכי מומלץ שבעולם!

סיכום

כנטורופתית אני לא מטפלת רק בסימפטום, אלא מעוניינת לבדוק מה קורה מתחת לפני השטח ולכוון לסיבה האמיתית – על זה כבר דיברנו.

אומר שברוב המקרים נוכחתי לגלות מניסיוני עם מטופלים, שהגורם לנשירה הוא לא אחד אלא אוסף של דברים ובמהלך הטיפול אני מפנה את תשומת ליבי לכל אחד ואחד מהם בכל הרמות פיזית, נפשית, רגשית ומנטלית. כל מקרה הוא לגופו. בהחלט יכול להיווצר מצב בו מגיעים מספר אנשים הסובלים מנשירת שיער וכל אחד יקבל טיפול אחר. ההתאמה היא אישית וספציפית.

אם הגורם לנשירה הוא תרופות ו/או טיפולים כימותרפיים והקרנות, יש בהחלט מקום לנסות למנוע את הנשירה ו/או לאפשר צמיחה מחודשת בריאה עם סיום הטיפול.