הכנת הגוף להריון

לשאלה כמה זמן לפני הכניסה להריון צריך להכין את הגוף, התשובה היא כמה שיותר. יש כמובן גורמים נוספים שנלקחים בחשבון וקובעים את משך ההכנה למשל, אם את מעשנת, לא עוסקת כלל בפעילות גופנית, אוכלת הרבה ג'אנק וסוכרים, אנמית, נוטה לעייפות וחולשה או סובלת מאיזושהי מחלה, במקרים אלו ודומיהם ההתייחסות היא שונה וההכנה של הגוף להריון תארך זמן רב יותר.

ברמת העיקרון, באופן הכי טבעי בעולם, אישה יכולה לספק את הצרכים התזונתיים לעצמה ולעובר בעזרת תזונה נכונה, וידוי של עיכול תקין וספיגה טובה של המזון ומטבוליזם נורמאלי. אם אישה נכנסת להריון עם חסרים תזונתיים, הדבר מהווה בעיה מאחר ובשלב מסויים העובר יאלץ לקחת מהמאגרים של האם את הקלוריות, החלבונים, המינרלים והוויטמינים.

הריון, מעבר להיותו דבר נפלא, קסום ועדיין פלאי ובלתי נתפס, יכול להכיל גם רגעים פחות נחמדים.
נקיטת צעדים לפני הכניסה להריון יכולה להועיל באופן משמעותי למניעת החלקים הפחות נעימים כגון טחורים, סימני מתיחה, בחילות, חולשה, אנמיה, עייפות ועוד.

תזונה מאוזנת, מותאמת אישית, מגוונת ועשירה לצורך חיזוק, תמיכה והשלמת חסרים אם קיימים, תוספים מיוחדים במידת הצורך, עושים את כל ההבדל.  נפח הדם מכפיל את עצמו בהריון והגוף ערוך לכך באופן טבעי, אך התזונה והאופן שבו אנו עובדים וחיים גורמים להמון חסרים עוד לפני שנכנסנו בכלל להריון עצמו. לכן גם לתזונה בריאה ונכונה יש חשיבות כבר בשלבים הראשונים.

מיותר אולי לציין שאם את מעשנת, שותה אלכוהול לעיתים קרובות ו/או נוטלת גלולות, רצוי להפסיק כמה שיותר חודשים לפני ההריון. לגוף לוקח זמן להתנקות ולשקם את עצמו.

בריאות תקינה לפני ההריון, אכילה נכונה לפני ובמהלך ההריון להשלמת חסרים תזונתיים מראש, תמנע ותקטין סיכוי לבעיות.  כאשר בעיה כבר קיימת, קיימות דרכים טבעיות רבות ובטוחות לטיפול בזמן ההריון וההנקה.

הכנת הגוף מבעוד מועד יכולה להקל משמעותית ואף למנוע את מרבית התופעות הלא נעימות הללו.

2 טיפים חשובים:

  1. מים – מעט מאוד חשיבות נותנים לשתיית מים. שתייה מספקת תסייע למנוע עייפות ותשפר את המטאבוליזם והעבודה התאית ואף תעזור לניקוי פסולת מיותרת. איננו יכולים בלי מים, על אחת כמה וכמה כאשר אנחנו רוצות להכין את הגוך להריון.
  2. ירקות – המלצה זו לא נובעת רק מהיותן של ירקות דבר בריא שמכיל נוזלים רבים, ויטמים ומינרלים, אלא גם מהיותם בסיסיים (ההפך מחומצי). כאשר הגוף נוטה להיות חומצי מידי זה עשוי להקשות על הקליטה להריון. ירקות יעזרו לנו בכך מאוד. ההמלצה שלי היא להגיע ל 7 יחידות ירק ביום בכל צורה (מבושל, מוקפץ, חי, מאודה, אפוי). חשוב להקפיד שיהיו ירקות חיים ולא רק כאלה שעברו תהליך חימום.

לעיתים, שינוי קטן כזה כמו 2 הטיפים הנ"ל יכול לעשות את כל ההבדל.