דלקות בדרכי שתן בהריון

עד כמה שבעיה זו שכיחה בנשים, תכפילו אותה פי כמה וכמה בהריון! פתח השופכה, פתח הנרתיק ופי הטבעת קרובים מאוד אחד לשני וחיידקים המתרבים באיזור עלולים לעלות בקלות ל דרכי השתן ולגרום לדלקות.

השתנה תכופה היא דבר מאוד שכיח בהריון, בין היתר, בגלל לחץ הרחם על השלפוחית. לכן, השתנה תכופה אינה מצביעה בהכרח על נוכחות דלקת.

הסימפטומים העיקריים היכולים להצביע על בעיה הם, השתנה תכופה יחד עם תחושת צריבה בזמן מתן השתן ולפעמים עם כאבים באזור הבטן  התחתונה. רק במקרים חמורים מאוד עלול להראות גם דם בשתן והכאבים יכולים להופיע בגב באזור הכליות.

למה בהריון עולה השכיחות לדלקות אלו?

כמה סיבות עיקריות קיימות לכך.

בהריון עולה רמת הפרוגסטרון. אחת המטרות של פרוגסטרון היא הגדלה של כלי הדם והצינורות שבגוף. במצב כזה לחיידקים הרבה יותר קל ונוח לתפס מעלה ולהיות ניידים ממקום למקום.

סיבה נוספת היא שינוי באנטומיה הפנימית באזור האגן עם גדילת הרחם והלחץ שהוא יוצר על השלפוחית. הלחץ של הרחם אומנם גורם להשתנות התכופות, אך גם לשהייה ממושכת של שתן בתוך השלפוחית עצמה לפני ההתרוקנות. ככל שהשתן "עומד" זמן ממושך יותר בשלפוחית, כך יש הזדמנות טובה לחיידקים להתרבות.

אין להקל ראש בדלקת כזו בזמן הריון מאחר ואם מזניחים ולא מטפלים מיד היא עלולה בשלבים מתקדמים להגיע לכליות.

מה עושים?

אחד הדברים החשובים ביותר שניתן בקלות לעשות כדי למנוע זאת הוא לשתות הרבה מים. נשים רבות שסובלות מהבעיה באופן כרוני באמת מדווחות על שתייה לא מספקת.

ברור שזה לא תענוג גדול מאחר וגם ככה בהריון רצים המון לשירותים. אני מכירה נשים שמעדיפות לא לשתות ולו רק כדי להימנע מריצות תכופות מידי לשירותים. אך לצערי, אם שמים על המאזניים מה עדיף, האפשרות השנייה הרבה פחות נחמדה.

נשים רבות מזניחות ומגיעות למצב שאין אפשרות להימנע משימוש באנטיביוטיקה. אם רופא אמר שאפשר להמנע מאנטיביוטיקה, יש כמה וכמה דברים שיכולים לעזור מאוד:

כולן מכירות את סגולות הפרוביוטיקה (חיידקים ידידותיים) ומיץ החמוציות שמשפיע על רמת החומציות בגוף ומונע הידבקות של החיידקים לדופן השלפוחית. שימי לב – מיץ חמוציות עם טעם מתקתק אינו יעיל ואף יכול להחמיר את בעיה עקב נוכחות הסוכר שמחליש את המערכת החיסונית. גם כאשר כתוב על הבקבוק "ללא תוספת סוכר" אין זה קובע שאין סוכר. מיץ חמוציות אמיתי, אפקטיבי ויעיל הוא חמוץ ולא טעים. הוא נפלא לא רק בגלל תכונות החמוציות אלא גם בגלל אפקט הנוזלים והשתייה ש"שוטפת" החוצה את החיידקים. אפקט הנוזלים כל כך חשוב, לכן, אם בחרת בבליעת כמוסות חמוציות חשוב שתקפידי על שתי כוסות מים לפחות עם כל כמוסה. היום ישנם מוצרים נפלאים שמשלבים תמצית חמויות עם פרוביוטיקה וחומרים נוספים שנמצאו יעילים בטיפול בדלקות בדרכי שתן.

כאשר מגיעות אלי נשים להתייעצות, חשוב לי לכוון לתזונה אנטי דלקתית (ממש חשוב!)  ולתת המלצות גם לתוספי מזון/צמחי מרפא שמותרים בהריון וגם לטיפול חיצוני בצריבה ואי הנוחות בצורה של משחה, ג'ל, שמנים אתרים/צמחי מרפא שניתן להכניס לאמבטיות ישיבה.